GRIJZE HAREN, CO2, STIKSTOF EN ANDER ONGERIEF

Grijze haren, co2, stikstof en ander ongerief.

Bekruipt het u ook wel eens, dat gevoel dat kennelijk niks meer schijnt te deugen. De aarde warmt op. Gletsjers en poolkappen smelten, C02 moet naar beneden en ook de uitstoot van stikstof. De vervuiler betaalt. En daar heerst dan de willekeur. Eerst is de agrarische sector de sigaar, dan de industrie, dan de automobilisten en God weet welke groepen nog meer. O ja, ook hen die de pensioengerechtigde leeftijd dreigen te halen, want die worden gekort wegens de negatieve rente. Ook al zo’n hoofdpijndossier. Als je de krant leest, de sociale media bekijkt, alle nieuws, nep of echt, je zou er grijze haren van krijgen. Nou heb ik het voordeel, dat ik die al geruime jaren rijk ben.  Grijs is dan nog verzachtend uitgedrukt, want ik ben zo wit als een duif. En dat raakt de waarheid beduidend meer. Toch met alle doemdenkers, wetenschappers en al wat aan onheil v.w.b. het klimaat over ons wordt uitgestrooid, weet ik het onderhand ook niet meer. Zelfs in de Bijbel, bij het boek van God en de mensen, zijn er ook profeten geweest die waarschuwden. Soms waren ze als “roependen” in de woestijn. Alleen de feiten deed mensen soms veranderen en dan nog maar mondjesmaat. Weet u, in mijn grijze hersenen, klinken al die verhalen naast elkaar. Wanneer doe je het nog goed? Motor of auto laten staan. Fiets pakken of openbaar vervoer. Niet meer met vliegvakantie, pak trein of ga te voet, al is het maar naar Santiago ter bedevaart. Dat laatste is meer geschikt voor moedige en sportieve geesten. Och, als inwoner van ons mooie Brabant en verbonden met God en kerk, ben ik geneigd voorzichtig met ons milieu om te gaan. Geen eten weg te gooien; iets te repareren, zolang het kan; ieder het zijne te geven; met God en elkaar in gesprek te blijven en zo kan ik deze lijst nog wel verder aanvullen. U zult misschien zelf ook wel zo’n lijstje kunnen maken. Maar wanneer doe je het nog goed? Mijn haren worden er nog witter van. Eén ding weet ik en dat geeft rust: turbulentie in de wereld en in de mens, is van alle tijden.  Gelukkig dat Christus Jezus altijd dezelfde is en niet meedoet aan al die wereldlijke grillen. Waarvan akte.

Mari van der Heijden

Diaken te Schijndel